Oznaczenia na metkach – jak odczytać symbole prania i prasowania? [Tablica symboli do druku]

Jak przedłużyć trwałość ubrań i zadbać o to, by przez wiele lat wyglądały jak nowe? Wystarczy czytać oznaczenia na metkach i się do nich stosować. Podpowiadamy, jak rozszyfrować znaki prania, prasowania, suszenia i wybielania.

Oznaczenia na metkach – jak odczytać symbole prania i prasowania? [Tablica symboli do druku]
Rozszyfrowujemy oznaczenia na metkach Źródło: Getty Images

Oznaczenia na metkach, czyli symbole prania, prasowania, suszenia i czyszczenia. Podstawowe informacje

Jeszcze do niedawna metki na ubraniach były ostatnią rzeczą, jaka interesowała nas podczas zakupów, a w domu najczęściej odcinaliśmy je, żeby nie gryzły. Dziś coraz więcej osób czyta składy materiałów i inwestuje w ubrania, które mają szansę posłużyć nam nawet przez kilka dobrych lat. Jednak warto wiedzieć, że nawet najwyższej jakości wełniany sweter, bawełniany T-shirt czy jedwabna bluzka mogą ulec zniszczeniu już po pierwszym praniu, jeśli nie zastosujemy się do ważnych (choć często pomijanych) oznaczeń na metkach. Dlaczego warto ich przestrzegać? Bo producenci umieszczają je tam nie bez przyczyny. Symbole prania, prasowania czy suszenia na metkach są wskazówką do właściwej pielęgnacji ubrań. Stosowanie się do nich:

Przedłuży trwałość ubrań; sprawi, że odzież przez dłuższy czas będzie wyglądać jak nowa; uchroni tkaniny przed skurczeniem w praniu czy przypaleniem pod żelazkiem. 

Aby ułatwić sobie korzystanie ze znaków na metkach, warto wydrukować tablicę symboli do prania, prasowania i suszenia, którą zawiesimy w pralni czy łazience. Gwarantujemy jednak, że po pewnym czasie zaczniesz wyczuwać tkaniny intuicyjnie.

A co, jeśli symbole na metkach to dla Ciebie czarna magia? Bez obaw. Wyjaśniamy wszystkie piktogramy prania, prasowania, suszenia i wybielania, jakie możesz zobaczyć na metkach ubrań.

Oznaczenia na metkach. Pobierz tablicę symboli do druku

Symbole prania na metkach

Segregacja na białe i kolorowe już dawno przestała wystarczać. Piorąc bawełnę w zbyt wysokiej temperaturze, możemy jedynie przyspieszyć jej niszczenie, ale jeśli nie weźmiemy pod uwagę znaku prania z metki przy wełnianym swetrze, ubranie skurczy się do niewielkich rozmiarów i trudno będzie je uratować. Zatem: jak czytać oznaczenia prania na metkach? Wszystkie piktogramy prania przedstawiają pojemnik wypełniony wodą. 

  • Znak prania z jedną kropką w środku – prać maksymalnie w 30 stopniach.
  • Znak prania z dwiema kropkami – prać w temperaturze 40 stopni.
  • Znak prania z trzema kropkami – prać w temperaturze 60 stopni.
  • Znak prania z czterema kropkami – prać w temperaturze 90 stopni. 
Instrukcja prania, z którą warto się zapoznać
Instrukcja prania, z którą warto się zapoznać Źródło: Domodi.pl

Znaki stopni prania na metkach są stosunkowo proste do zapamiętania, ale co zrobić, gdy w grę wchodzi „pranie delikatne” lub „z zachowaniem szczególnej ostrożności”? Objaśniamy.

  • Oznaczenie prania z poziomą kreską na dole – pranie z zachowaniem ostrożności. Symbol ten możemy spotkać przy ubraniach delikatnych. Najlepiej ustawić pralkę na program prania delikatnego z niską temperaturą i niskimi obrotami wirowania lub dla bezpieczeństwa – nie wirować wcale.
  • Oznaczenie prania z dwiema poziomymi kreskami na dole – pranie delikatne. Ustaw pralkę na najniższą możliwą temperaturę prania i najniższe możliwe obroty wirowania. 
  • Oznaczenie prania z zanurzoną dłonią – pranie ręczne. Takie ubrania najlepiej wyprać w misce z letnią wodą, proszkiem i odrobiną płynu do płukania. Ewentualnie możemy ustawić pralkę na program prania ręcznego, o ile mamy pewność, że odbywa się on w temperaturze 20 stopni i na niskich obrotach wirowania.
  • Przekreślony symbol prania – nie prać. Piktogram ten możemy znaleźć np. na skórzanych spodniach czy spódnicach. Zamiast prać, możemy je czyścić.

Oznaczenia prasowania

Znasz moment, w którym nagrzane żelazko zaczyna przywierać do tkaniny? Aby uniknąć tego typu katastrofy, wystarczy stosować się do oznaczeń prasowania umieszczonych na metkach. Wszystkie przedstawiają żelazko i jest ich zaledwie cztery.

Instrukcja prasowania
Instrukcja prasowania Źródło: Domodi.pl
  • Przekreślone żelazko – nie prasować. Może dotyczyć np. ubrań z dzianiny czy koszul non-iron.
  • Żelazko z jedną kropką w środku – prasować w temperaturze 100 stopni. Takie delikatne prasowanie dotyczy zazwyczaj tkanin syntetycznych, np. nylonu czy wiskozy. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał, możesz prasować ubranie przez cienką szmatkę.
  • Żelazko z dwiema kropkami w środku – prasować w temperaturze 150 stopni. To program dla wełny, jedwabiu czy grubszej wiskozy.
  • Żelazko z trzema kropkami w środku – prasować w temperaturze 200 stopni. Najwyższa temperatura prasowania sprawdzi się przy mocno gniotących się ubraniach z lnu czy bawełny. 

Znaczki na metkach – suszenie prania

Właściwe pranie i prasowanie ma ogromne znaczenie, ale czy wiedziałaś, że nieodpowiednie suszenie ubrań może powodować zniekształcenia czy wybarwienia? Dlatego w naszym ABC odzieży nie mogło zabraknąć oznaczeń na metkach dotyczących suszenia ubrań. Wszystkie są wpisane w kwadrat.

Instrukcja suszenia prania
Instrukcja suszenia prania Źródło: Domodi.pl
  • Kwadrat pusty w środku – nie suszyć w suszarce.
  • Przekreślony kwadrat – nie suszyć.
  • Kwadrat z łukiem u góry – suszyć rozwieszone.
  • Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku. 
  • Kwadrat z poziomą kreską – suszyć w pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku. Dzięki temu delikatne ubrania nie tracą fasonu.
  • Kwadrat z dwiema kreskami w lewym, górnym rogu – suszyć w cieniu. Jeśli chcemy uniknąć blaknięcia kolorów ubrań, warto suszyć w cieniu, nawet jeśli na metce nie pojawia się to oznaczenie.
  • Kwadrat z kołem w środku – suszyć w suszarce bębnowej.
  • Przekreślony kwadrat z kołem w środku – nie suszyć w suszarce bębnowej.
  • Kwadrat z kołem i kropką w środku – suszyć w suszarce bębnowej na niskich obrotach.
  • Kwadrat z kołem i dwiema kropkami w środku – suszyć w suszarce bębnowej na normalnych obrotach.

Symbole na metkach – czyszczenie

Ostatnie z możliwych oznaczeń na metce dotyczy prania chemicznego. Zanim zaniesiesz ukochane ubrania do pralni, dokładnie zapoznaj się ze znaczeniem tych symboli.

Symbole prania chemicznego
Symbole prania chemicznego Źródło: Domodi.pl
  • Koło puste w środku – można prać chemicznie.
  • Koło z literą P w środku – czyścić w chloroetylenie lub benzynie. Jest to czyszczenie na sucho, które wykorzystuje się w przypadku ubrań nienadających się do pełnego zanurzenia w wodzie, np. garniturów czy płaszczy.
  • przekreślone O – nie czyścić chemicznie.
  • Trójkąt z CL w środku – można chlorować (bielić). Symbol ten oznacza, że możesz bezpiecznie wybielić ubranie przy użyciu środka wybielającego, oczywiście po dokładnym przeczytaniu instrukcji jego zastosowania.
  • Przekreślony trójkąt – nie można chlorować (bielić).

Oznaczenia na metkach ubrań większości z nas wydają się skomplikowane i trudne do rozszyfrowania, ale jeśli zgłębimy temat, okaże się, że symbole używane przez producentów naprawdę łatwo zapamiętać. Stosujmy się do nich i cieszmy się odzieżą w doskonałym stanie przez wiele lat. To niewielki wysiłek, który naprawdę się opłaca.

Pytania i odpowiedzi

Jak odczytać symbole prania na metkach odzieży?

Symbole prania są przedstawiane jako pojemnik wypełniony wodą. Znaki różnią się ilością kropek, które wskazują maksymalną temperaturę prania: jedna kropka oznacza 30 stopni, dwie kropki 40 stopni, trzy kropki 60 stopni, a cztery kropki 90 stopni. Symbol z poziomą kreską na dole oznacza pranie delikatne.

Jakie są zalecenia dotyczące suszenia ubrań według symboli na metkach?

Symbol suszenia na metce odzieży może być różny i każdy z nich ma inne znaczenie. Na przykład: pusty kwadrat oznacza, że nie należy suszyć w suszarce, kwadrat z łukiem na górze wskazuje na suszenie rozwieszone, a kwadrat z kołem w środku sugeruje, że można suszyć ubranie w suszarce bębnowej.

Co oznaczają symbole czyszczenia chemicznego na metkach?

Symbol czyszczenia chemicznego jest zazwyczaj reprezentowany przez koło. Puste koło oznacza możliwość prania chemicznego, koło z literą „P” wskazuje na czyszczenie w chloroetylenie lub benzynie, a przekreślone koło oznacza, że czyszczenie chemiczne jest niedozwolone. Dodatkowo trójkąt z literami „CL” oznacza możliwość wybielania.

Przeczytaj też:

Sprawdź odzież damską i męską dostępną na Domodi.pl

Kolczyki w uchu – kompozycje. Jak modnie nosić kilka kolczyków w jednym uchu? Zobacz inspiracje 2024 Kolczyki w uchu – kompozycje. Jak modnie nosić kilka kolczyków w jednym uchu? Zobacz inspiracje 2024 Modne fryzury dla starszych pań – jakie uczesania polecają fryzjerzy dla seniorek w 2024 roku? Modne fryzury dla starszych pań – jakie uczesania polecają fryzjerzy dla seniorek w 2024 roku?