Tę jedną rzecz robisz źle, myjąc zęby. To dlatego masz ciągle wypryski

Czy wiesz, że sposób i czas mycia zębów wpływają nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także na skórę? Brzmi intrygująco, wiem, ale okazuje się, że popełniając jeden błąd, tak naprawdę niweczysz efekty najdroższych kosmetyków. Jeżeli wykluczyłaś już nieodpowiednie produkty do pielęgnacji, zaburzenia hormonalne czy alergie pokarmowe, a nadal masz wypryski, to czas przyjrzeć się temu, jak myjesz zęby. 

Tę jedną rzecz robisz źle, myjąc zęby. To dlatego masz ciągle wypryski
Nieprawidłowe mycie zębów może pogarszać stan cery Źródło: Getty Images

Interesowanie się pielęgnacją twarzy i nowinkami ze świata kosmetyków jest całkiem wymagającym zadaniem. Chodzi nie tylko o nieustanne premiery marek, które prześcigają się w oferowaniu coraz skuteczniejszych i „napakowanych” składnikami aktywnymi kosmetyków. Problemem jest też natłok często sprzecznych informacji, które – całkiem zrozumiale – mogą dezorientować i sprawiać, że nie wiesz już, w co masz wierzyć. 

Tym razem warto jednak zaufać kosmetolożkom z Instagrama i TikToka, które niedawno podzieliły się w sieci swoim genialnym odkryciem. Ich słowa popierają również dermatolodzy i stomatolodzy, którzy zgodnie potwierdzają: kolejność porannej i wieczornej rutyny ma ogromne znaczenie i może wpływać na wygląd twojej cery. Będziesz zaskoczona. 

Zobacz też: Robisz te rzeczy? To przez nie nieświadomie przyspieszasz starzenie się skóry

Myjesz zęby na samym końcu? Czas zmienić nawyk

Pora mycia zębów ma znaczenie
Pora mycia zębów ma znaczenie Źródło: Getty Images

Zgodnie ze wskazówkami influencerek ze świata beauty wieczorną pielęgnację powinno wykonywać się przynajmniej kilka godzin przed pójściem spać. Dlaczego? Nakładanie kosmetyków chwilę przed położeniem się do łóżka nie przyniesie oczekiwanego efektu, bo nie zdążą się wchłonąć, a zamiast tego szybko wetrzesz je w poduszkę. W ciągu wspomnianych kilku godzin możesz coś przekąsić, wypić melisę na lepszy sen i chwilę przed zaśnięciem umyć zęby. Logiczne, prawda? 

Cóż, jak się okazuje, wcale tak nie jest i dotyczy to zarówno wieczornej, jak i porannej rutyny. Przyjrzyj się swojej twarzy. Czy widzisz wypryski w okolicach ust i brody? Przyczyną – oprócz zaburzeń hormonalnych czy alergii pokarmowych – może być albo ogólny zły stan jamy ustnej, albo moment, w którym myjesz zęby. Istnieją spore szanse, że jedna niepozorna zmiana przyniesie efekty, o których marzyłaś od lat i sprawi, że raz na zawsze pożegnasz się z wypryskami w dolnych częściach twarzy. 

Jak myć zęby? Najpierw szczotkowanie, dopiero potem pielęgnacja

Twarz należy myć po szczotkowaniu zębów
Twarz należy myć po szczotkowaniu zębów Źródło: Getty Images

„Jeśli szczotkowanie zębów jest ostatnim elementem porannej rutyny, w ten sposób przenosimy patogeny z wnętrza jamy ustnej na czystą skórę twarzy” 

– ostrzega Ewa Tomkowska z Wyborcza.pl. I ma rację, co potwierdzają aktywne w mediach społecznościowych polskie i zagraniczne kosmetolożki oraz dermatolożki. W trakcie mycia zębów bakterie z jamy ustnej przenoszą się na twarz, powodując powstawanie lub zaostrzenie wykwitów skórnych. 

Na szczęście wystarczy jedna mała zmiana, aby zapomnieć o tym problemie. Po prostu zacznij myć zęby przed rozpoczęciem porannej i wieczornej pielęgnacji. Dzięki temu w trakcie oczyszczania skóry zmyjesz z niej bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Dodatkowo taka kolejność pozwoli również zredukować przesuszenie brody i okolic ust, wynikające z kontaktu z pastą do zębów. 

Nie przegap innych urodowych inspiracji. Przeczytaj też: 

Te kosmetyki do twarzy mogą cię zainteresować. Kupisz je na Domodi.pl

Jeansy ze sznureczkami to hit Instagrama. Nogawki możesz związać na dwa sposoby Jeansy ze sznureczkami to hit Instagrama. Nogawki możesz związać na dwa sposoby Pomagam babci wybrać strój kąpielowy. Wszystkim 70-latkom przydadzą się te wskazówki Pomagam babci wybrać strój kąpielowy. Wszystkim 70-latkom przydadzą się te wskazówki