Jak określić porowatość włosów i jaką pielęgnację stosować do określonych typów? [PORADNIK]

Określenie porowatości włosów to bardzo ważna kwestia, która pomoże dopasować odpowiednie kosmetyki i plan pielęgnacji. Dzięki temu Twoje włosy będą zdrowe, lśniące i mocne. Jak sprawdzić porowatość włosów, czym się charakteryzuje każdy z typów i jak odpowiednio o nie dbać? W tym poradniku znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat.

Jak określić porowatość włosów i jaką pielęgnację stosować do określonych typów? [PORADNIK]

Co to jest porowatość włosów i czemu służy? Odpowiadamy!

Aby odpowiedzieć na pytanie, „co to jest porowatość włosów”, warto najpierw przyjrzeć się budowie włosa. Posiada on rdzeń, korę i warstwę zewnętrzną, czyli tak zwane łuski, nachodzące na siebie w sposób dachówkowaty. Porowatość włosów to właśnie sposób ułożenia łusek keratynowych względem kory. To, jak bardzo są rozchylone, wpływa na to, czy pojawia się problem np. rozdwajania końcówek, łamania, wypadania, odwodnienia czy niszczenia włosów. Porowatość poza wpływem na kondycję włosów, ma także znaczący impakt na ich wygląd, czyli na to, czy sprawiają wrażenie wiecznie matowych i przesuszonych, czy są gładkie i błyszczące. 

Ważne! Porowatość włosów nie jest czymś stałym. Może się ona zmieniać po zabiegach, takich jak rozjaśnianie, farbowanie, a nawet po ekspozycji na promienie słoneczne. Wpływ na zmianę porowatości włosów może mieć też ich długość. 

Określenie porowatości włosów jest bardzo ważne, żebyś mogła dobrać pielęgnację i kosmetyki dopasowane do ich potrzeb. Tylko dzięki temu pasma będą w lepszej kondycji, a dodatkowo będziesz mogła cieszyć się ich doskonałym wyglądem.

Domowy test na porowatość włosów ze szklanką. Swój typ poznasz po kilku minutach!

Zadajesz sobie pytanie „jak sprawdzić porowatość włosów”? Chociaż po odpowiedź możesz się udać do trychologa, tak naprawdę wcale nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi, żeby ją poznać. Najprostsza metoda polega na obserwacji zachowania pojedynczego, wyrwanego z głowy włosa, zanurzonego… w szklance wody. 

Jak przeprowadzić domowy test na porowatość włosów? 

  1. Przygotuj szklankę z letnią wodą. 

  2. Wyrwij jeden włos.

  3. Włóż go do szklanki wypełnionej wodą.

  4. Pozostaw na kilka minut.

  5. Sprawdź, jak zmienił położenie. 

Test na porowatość włosów

Wyniki: 

  • Jeśli włos utrzymuje się na powierzchni wody – masz włosy niskoporowate.

  • Jeśli włos zanurzył się i dotarł do połowy szklanki – masz włosy średnioporowate.

  • Jeśli włos opadł na dno – masz włosy wysokoporowate.

Wskazówka! By utwierdzić się w tym, jaką porowatość włosów posiadasz, warto zaobserwować, jak szybko schną po umyciu. Włosy wysokoporowate bardzo szybko chłoną wodę, ale też schną w szybkim tempie, nawet w 30 minut. Przeciwieństwem tego są włosy nisko- i średnioporowate , które potrafią schnąć nawet do 2 godzin.

Jak jeszcze określić porowatość włosów? Niektórzy stosują metodę wrażeń sensorycznych. Przesuwając dłonią po całej długości włosów i oceniając, jaką mają strukturę. Jeśli wydają się chropowate i szorstkie, oznacza to wysoką porowatość włosów. Z kolei jeśli są gładkie, miękkie i jedwabiste, świadczy to o niskiej porowatości włosów. Niestety przy tej metodzie ciężko odróżnić włosy średnioporowate od pozostałych typów. Warto też pamiętać, że metoda ta bazuje na subiektywnych odczuciach, nie jest więc najbardziej wiarygodnym sposobem na odróżnianie porowatości.

Włosy wysokoporowate – cechy charakterystyczne i najlepsza pielęgnacja

Wysokoporowate włosy

Co to znaczy, że włosy są wysokoporowate? Charakteryzują się tym, że ich łuski są mocno rozchylone i nieregularnie umiejscowione. To z kolei daje efekt suchych, matowych i zniszczonych włosów. Bez obaw, mają nie tylko wady, ale również zalety. Szybko schną, są podatne na stylizację, a jej efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku włosów o innej porowatości. 

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate? 

Włosy wysokoporowate posiadają najczęściej panie o naturalnych lokach, ale też kręconych i mocno pofalowanych włosach. Te cechy nierzadko pozwalają rozpoznać ten typ. Jak jeszcze ocenić, że masz wysoką porowatość włosów? Zapewne zauważysz to podczas rozczesywania, gdyż będą sprawiać wtedy niemałe problemy. Są one także szorstkie w dotyku,szybko się puszą i łamią, na przykład od gumki do włosów noszonej zawsze na tej samej wysokości. Takich cech nie da się przegapić. Wysoka porowatość włosów często pojawia się też na wskutek zniszczenia pasm zabiegami (na przykład rozjaśnianiem).

Najlepsza pielęgnacja włosów wysokoporowatych

W przypadku włosów wysokoporowatych, odpowiednia pielęgnacja to naprawdę kluczowa kwestia. Intensywne odżywienie, nawilżenie i regeneracja pozwoli odżywić łuski i wyrównać mocno rozchylone włókna. 

Posiadając wysokoporowate włosy, powinnaś unikać:

  • regularnego rozjaśniania i farbowania włosów (jeśli jest konieczność, farbę stosować tylko przy odroście);

  • częstego używania suszarki, prostownicy i lokówki (przed stosować spraye termoochronne); 

  • intensywnego rozczesywania i szarpania włosów (warto sięgnąć po spraye ułatwiające rozczesywanie i nie czesać włosów na mokro, kiedy są splątane). 

Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Posiadając włosy wysokoporowate, musisz zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór kosmetyków. Nie można bagatelizować pielęgnacji, która naprawdę zdziała cuda, jeśli tylko stosowana jest regularnie. 

Powinnaś stosować odżywki z ceramidami, keratyną i jedwabiem, które uzupełnią niedobory we włosach wysokoporowatych i nawilżą strukturę włosa. Warto sięgnąć po maski z naturalnymi olejami, które wydobędą blask. Szalenie ważne w przypadku włosów o wysokiej porowatości jest zachowanie tak zwanej równowagi PEH, czyli stosowanie zgodnie z potrzebami kosmetyków z proteinami, emolientami i humektantami.

Jak często stosować odżywki i maski na włosach wysokoporowatych? Po każdym umyciu. Dobrym pomysłem jest sięganie po odżywki bez spłukiwania, które zamkną łuski włosa.

Jakie oleje w przypadku wysokiej porowatości włosów?

Kluczową kwestią w pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest ich olejowanie. Pomaga to domknąć łuski i sprawia, że włosy stają się miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych to te z grupy omega 3 i omega 6, naturalne oleje z migdałów, awokado, czarnuszki, dyni i olej konopny. 

Jak często stosować olej w przypadku włosów wysokoporowatych? Raz lub dwa razy w tygodniu. 

Włosy średnioporowate – charakterystyka, dobór kosmetyków i sposobów pielęgnacji

Włosy średnioporowate to zdecydowanie najpopularniejszy typ. Nierzadko bywają osłabione i brakuje im nawilżenia, jednakże odpowiednie zabiegi szybko przywracają im odpowiedni blask. W przypadku włosów średnioporowatych mamy często do czynienia z łamliwością i rozdwajaniem się końcówek.

Brązowe włosy średnioporowate

Jak rozpoznać włosy średnioporowate? 

Średnią porowatość włosów szybko rozpoznasz po tym, że dość długo schną. Często także puszą się przy wysokiej wilgotności powietrza i deszczu. Mówi się także, że włosy średnioporowate są „podatne”, czyli np. falują się i łatwo je stylizować. Zasadniczo to typ włosów, które wyglądają dobrze, choć przy nieodpowiedniej pielęgnacji mają lekką tendencję do matowienia czy łamania się. 

Najlepsza pielęgnacja włosów średnioporowatych

Średnia porowatość włosów oznacza, że są one pomiędzy. Warto więc dbać o nie w sposób wyważony. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o intensywnej pielęgnacji, bowiem na wskutek intensywnych koloryzacji i częstej termicznej stylizacji mogą szybko przekształcić się we włosy wysokoporowate

Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna być lekka i niezbyt obciążająca włosy. Ten typ lubi być nawilżony, dlatego staraj się regularnie sięgać po maski i odżywki, które utrzymają ten stan. Odpowiadaj na aktualne potrzeby pasm, stosując balans między produktami z proteinami, emolientami i humektantami.

Najbardziej czułym punktem włosów średnioporowatych są słabe końcówki i podatność na uszkodzenia mechaniczne. Zatem poza stosowaniem jedwabnego serum, staraj się rozczesywać włosy delikatną szczotką z naturalnego włosia, regularnie podcinaj końcówki, a na noc zaplataj warkocze. To pozwoli Ci zabezpieczyć włosy przed zniszczeniami.

Najlepsze kosmetyki do włosów średnioporowatych

By przywrócić blask i witalność włosom średnioporowatym, najlepiej sięgnij po szampony i odżywki, które  uzupełnią wszystkie niedobory i zwiążą wodę w strukturze włosów, dzięki czemu staną się one sprężyste i nawilżone. W stosowaniu kosmetyków do włosów średnioporowatych warto zachować balans. Nie używaj intensywniejszych kosmetyków np. dedykowanych włosom wysokoporowatym, z nadzieją, że zapewnią one lepsze odżywienie. Przeciążenie ich może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Nie obawiaj się produktów z silikonami, które pomogą wygładzić strukturę włosów.

Odżywki do włosów średnioporowatych stosuj po każdym umyciu, zamiennie z maskami.

Jakie oleje w przypadku średniej porowatości włosów?

Oleje do włosów średnioporowatych powinny być odpowiednio zaaplikowane. Podgrzany np. w kąpieli wodnej olej należy nałożyć na włosy, pozostawić na godzinę lub dwie. Po tym czasie nałożyć odżywkę, która zemulguje olej – pozwoli go szybko zmyć. 

Jakie oleje do włosów średnioporowatych sprawdzą się najlepiej? 

  • makadamia;

  • migdałowy;

  • z awokado;

  • z orzechów laskowych;

  • ryżowy;

  • rzepakowy.

Włosy niskoporowate – jak je rozpoznać i jak je pielęgnować

Włosy niskoporowate są obiektem pożądania przez wiele kobiet. Zwarte łuski dają efekt gładkich, lśniących, odpornych na zniszczenia włosów. Niestety, tak jak każdy typ, mają swoje ciemne strony. Często są oklapnięte i brakuje im objętości, mają także tendencję do powstawania łupieżu. Co ważne, a często pomijane – nie jest tak, że nie wymagają specjalnej i regularnej pielęgnacji. Nie tylko należy o niej pamiętać, ale musi być też bardziej ostrożna. 

Niskoporowate włosy

Jak rozpoznać włosy niskoporowate? 

Posiadaczki włosów niskoporowatych szybko rozpoznają swój typ głównie za sprawą szybkiego przetłuszczania się włosów i bardzo długie schnięcia po umyciu. Zapewne zauważysz też, jak trudno stylizuje się ten typ porowatości włosów – są ciężkie i śliskie, więc w przypadku upięć szybko opadają. O trwałych lokach też możesz niestety zapomnieć, za to jest jeden plus: Twoje włosy są bardzo odporne na próby ich uzyskania na przykład za pomocą lokówki. 

Najlepsza pielęgnacja włosów niskoporowatych

Pielęgnacja włosów niskoporowatych powinna bazować na oczyszczaniu i nawilżaniu. Rozwiąże ona problem nadmiernej pracy gruczołów łojowych, ale także wzmocni włosy. Przygotowując plan pielęgnacji włosów niskoporowatych, musisz być naprawdę uważna, by ich nie przeciążyć. Maski czy odżywki wystarczy stosować raz w tygodniu, najlepiej aplikować kosmetyk od połowy długości włosów.

Najlepsze kosmetyki do włosów niskoporowatych

Minimalizm kosmetyczny to coś, co zdecydowanie uwielbiają włosy niskoporowate. Naturalne, lekkie, micelarne formuły będą zdecydowanie lepszym wyborem, niż mocno proteinowe czy emolientowe kosmetyki o kremowej konsystencji. Możesz nawilżać i oczyszczać pasma maskami z węglem i glinką lub z algami morskimi. Twoje niskoporowate włosy polubią się także z suchym szamponem, który uniesie Twoje nieco oklapnięte włosy u nasady. 

Jakie oleje w przypadku niskiej porowatości włosów?

Oleje do włosów niskoporowatych mogą być stosowane znacznie rzadziej, niż w przypadku innej porowatości. W tym celu warto stosować oleje roślinne o małych cząsteczkach, które lepiej wnikają w zamknięte łuski włosa. Czyli: 

  • olej kokosowy;

  • palmowy;

  • rycynowy;

  • masło shea;

  • masło kakaowe.

Z racji tego, że olejowanie wykonuje się rzadko, warto w międzyczasie wykonać peelingi, które oczyszczają skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiernego sebum.

Już wiesz, jak określić porowatość włosów. W przypadku każdego z typów ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Zarówno włosy wysokoporowate, jak i te nisko i średnio potrzebują dedykowanych kosmetyków i zabiegów, które utrzymają je w dobrej kondycji. 

Jesteś włosomaniaczką? Zobacz też:

Kosmetyki dopasowane do Twojej porowatości włosów znajdziesz na Domodi.pl:

Garsonka powraca! Zobacz komplety ze spódnicą w stylizacjach, które odtworzysz w 5 minut Garsonka powraca! Zobacz komplety ze spódnicą w stylizacjach, które odtworzysz w 5 minut Te modele damskich butów z wyprzedaży 2022 kosztują niewiele, a wyglądają jak od projektantów Te modele damskich butów z wyprzedaży 2022 kosztują niewiele, a wyglądają jak od projektantów